2 milyar dolar kasalarda unicorn adaylarını bekliyor

Otoritelerin müdahalesiyle startup’lar bankadaki paralarını kurtarsa da bir taraftan olası riskler hâlâ masada duruyor. Türkiye’de girişimcileri global arenaya çıkabilmeleri için finansal ve operasyonel anlamda destekleyen girişim sermayesi fonu ScaleX Ventures’in kurucu ortağı Dilek Dayınlarlı, söz konusu bankada Türk şirketlerin de paralarının bulunduğunu, ancak şu an itibarıyla endişelenilmesi gereken bir durum olmadığını söyledi. Türk startup’arın dünyadaki konumu güçlenirken, Türkiye’de de bu şirketlere yatırım ilgisinin arttığını söyleyen Dayınlarlı, şu anda 2 milyar doların geleceğin unicorn adaylarına yatırılmak üzere kasalarda beklediğini vurguladı.

UNICORN OLDUĞUNU AÇIKLAMAYANLAR VAR

ScaleX Ventures’i 2020’de girişimci Berkay Mollamustafaoğlu ile birlikte erken aşama teknoloji şirketlerine yatırım yapmak üzere kurduklarını ifade eden Dilek Dayınlarlı, ‘’30 milyon euroluk bir fon kurduk ve 2020’nin ortasından bu yana 14 yatırım yaptık. Odaklandığımız alanlar yapay zeka, robot ve siber güvenlik. Şimdi bu şirketlerin içinde milyar değeri olanlar var. Türk ortakların kurduğu ama henüz unicorn olduğunu açıklamamış şirketlerimiz bunlar’’ diye konuştu. Bundan 10 yıl önce Türkiye’de en başarılı olarak holdingler, bankalar ve telekom şirketlerinin görüldüğünü hatırlatan Dilek Dayınlarlı, ‘’Şimdi 10-15 yıllık teknoloji şirketleri, bu saydığımız büyük yapıları geçmiş durumda. Dünya değişiyor. Gerçekten katma değerli iş yapacaksak bu, teknoloji sektöründen çıkacak. Bu resim çok net’’ ifadelerini kullandı.

ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILDA EN AZ 20 TURCORN ÇIKAR

Dayınlarlı’ya göre yatırım cephesinden bakıldığında da benzer bir tablo var. 10-15 sene önce girişimcilere 100 milyon dolar civarında yatırım yapıllırken iki yıldır milyar dolarların konuşulduğunu söyleyen Dayındarlı şöyle devam etti: “Şu anda startup’lara yatırılmak üzere toplanan paranın 2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bizim gibi girişim sermayesi şirketleri de 500-600 milyon dolar, GSF’lerde (girişim sermayesi yatırım fonları) de 1.5 milyar dolar civarında olmak üzere totalde 2 milyar dolar girişimcilerle buluşmayı bekliyor. Önümüzdeki 10 yılda 20 yeni unicorn az bile Türkiye için.’’

Dilek Dayınlarlı

EXIT ORANI EN İYİ ÜLKELERDEN BİRİ

Türkiye’nin start up’lara yatırılan paraya göre exit oranının en iyi olduğu ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Dilek Dayınlarlı, ‘‘Türkiye’de kişi başına yatırım yapma oranı ben bu işe ilk başladığımda 1 doların altındaydı, şimdi 10 dolar civarında. Amerika’da bu 50 dolar, İsrail’de ise 100 dolar civarında. Türkiye’de yatırım oranı hâlâ az, ama başarı hikayeleri çok. İtalya’ya İspanya’ya göre çok daha iyi durumdayız’’ diyor.

SILICON VALLEY’DE TÜRKLERİN DE PARASI VARDI

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da başlayan iflas dalgasının Türk start up’larda da endişe yarattığını söyleyen Dilek Dayınlarlı, ‘Globalde olduğu gibi Türkiye’de de paralarının pek çoğunu SVB’de barındıran startuplar için bu büyük bir olaydı. Fakat ABD Hazine Bakanlığı, ABD (Fed) ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), mevduatların korunmasına ilişkin alınan kararları açıkladı. Dolayısıyla şu an için bir risk kalmamış oldu. Amerika’daki finansal otoriteler, merkez bankası, hükümet, FDIC gibi kurumlar şu anda birkaç bankada bulunan bu riskin sistematik bir riske dönüşmesini engellemeye çalışıyorlar. Ancak bunu engelleyemezlerse, sadece girişimler değil, Amerika’daki bankalarda paraları bulunan herkes için risk oluşmaya başlayabilir, bu da sadece Türkiye’de değil bütün dünyada etki yaratabilir. Bunu bilmekte fayda var, ama panik yapmaya gerek yok. Bunun büyük bir panik yaratmaması ve sonrasında krize dönüşmemesi için gerekli adımlar atılıyor.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir