DEM Partili Tiryaki: Sandıktan çıkan ismi aday göstereceğiz

VAN – Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), büyükşehir ve ilçe belediye eş başkan adayları, il genel meclisi ve belediye meclis üyelerini belirlemek amacıyla ön seçim gerçekleştiriyor.

Van’daki oy kullanma sürecini takip eden DEM Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, ülkenin batısında bulunan büyükşehir belediyeleri için adayın kim olacağına demokratik güçlerle birlikte karar vereceklerini belirtti.

Tiryaki, Hatay için ise özel bir parantez açtı: “Hatay’da da elbette benzer bir çalışma yürüteceğiz. Hatay depremin merkez üslerinden birisi olmanın yanında, en çok zarar gören kentlerin başında geliyor. Biz de özel bir önem veriyoruz. Orası için de çalışmalarımız sürüyor.”

‘DEMOKRASİYİ YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Ön seçimle aday belirleme sürecine hangi motivasyonla karar verdiniz?

Biz demokrasiyi bir mücadele sonucunda ulaşılacak bir hedef olarak görmüyoruz. Bütün kalbimle, bütün içtenliğimle söylemek isterim, demokrasi bizim için bir yaşam biçimi. Biz demokrasi için mücadele ederken aynı zamanda demokrasiyi yaşamaya çalışıyoruz. Bugün yaptığımız tam olarak da böyle. 14 Mayıs seçimlerinden sonra, özellikle muhalefet partilerine yönelik ciddi eleştiriler vardı. Ve biz bu süreci ülkenin her tarafında bir tartışma süreci yaşayarak geçirdik. 600’ü aşkın halk toplantısı gerçekleştirdik. Onbinlerce kişiyi dinledik. Bize yönelik eleştirilerden bir tanesi de aday belirleme sürecine yönelikti. Aday belirleme sürecine yönelik eleştirilere de cevap vermek istedik. Halkımız bütün adaylarımızı belirlesin istedik. Bugün 80’i aşkın il ve ilçede belediye eş başkan adaylarımızı, il genel meclis üyesi adaylarımızı ve belediye meclis üyesi adaylarımızı ön seçimle belirliyoruz. Sandıktan kim çıkarsa, halkımız kimin aday olmasını istiyorsa, biz onları aday göstereceğiz. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Çok yüksek bir motivasyon var. Çok yüksek bir katılım var. Gerçekten bir demokrasi şöleni olarak geçiyor.

‘OLABİLDİĞİNCE GENİŞ KATILIMLA BİR ÖN SEÇİM YAPMAYA ÇALIŞTIK’

Türkiye’de ilk defa böylesine yoğun katılımlı bir ön seçim gerçekleştiriyor. İlk olması sebebiyle bazı zorluklar yaşandı mı?

Bazı eksiklerimiz var. Özellikle delege listelerinin oluşturulması konusunda. Şunun özellikle altını çizmek isterim. Biz sadece üyelerimizle bir ön seçim yapmak istemedik. Bu bir parti içi çalışma olacaktı. Kent uzlaşısı kapsamında, bizim üyemiz ve yöneticimiz olmayan insanların da oy kullanmasını istiyoruz ve kentin bileşenlerini de delege olarak yazdık. 6 buçuk milyon oy almış bir siyasi partinin, 6 buçuk milyon kişinin kapısını çalarak ‘kime oy vermek istersiniz’ denmesi çok kolay değildi. Biz de olabildiğince geniş katılımla bir ön seçim yapmaya çalıştık.

‘DİĞER SİYASİ PARTİLERE DE ÖRNEK OLMASINI İSTERİZ’

Seçim bölgelerinde toplam kaç kişinin oy kullanması öngörülüyor?

Yaklaşık 100 bin kişi oy kullanacak. Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçimi için yaklaşık 13 bin kişi oy kullanacak. Diyarbakır’da 20 bin kişi oy kullanacak. Bunlar çok büyük rakamlar. Aynı anda Van’ın Amed’in, Mardin’in bütün ilçelerinde ön seçimler yapılıyor ve büyükşehir belediye başkan adaylarımızı da bu biçimde belirliyoruz. Bu sadece bizim partimiz açısından bir kazanım olmayacak. Yaşadığımız coğrafya için bir kazanım olacak. Bu ülke için bir kazanım olacak. Bu demokrasi şölenin diğer siyasi partilere de örnek olmasını isteriz.

‘BU BİZİM İÇİN BİR SEÇİM STARTIYDI’

Ön seçim sürecine delegelerin veya halkın bakış açısı nasıl oldu?

Geçmiş pratiklerimizin olumsuz bazı yansımaları var. Ön seçim gününe kadar tam olarak herkesin inandığını söylemek güçtü. Zaten çoğu kişi kuşkular taşıyordu. Yine genel merkezin istediği kişileri aday yapacak gibi kuşkular vardı ama bu bütün süreç boyunca herkes gördü ki tamamen halkımızın inisiyatifinde. Genel merkez bu seçim sürecinde sadece kolaylaştırıcı olarak, kırtasiye işlerini yürüten bir merkez olarak çalıştı ve bunu halkımız hissetti. Bugün on binlerce kişinin salonlara gelip bu coşkuya ortak olması da bunu gösteriyor. Büyük bir inanç var, büyük bir kararlılık var. Biz bu salondaki havayı hisseden herkesin bu seçimi kazandığı inancıyla çıkacağını düşünüyoruz. Umarım AKP’liler de bu salonların yakınında gezip dolaşmış ve bu havayı teneffüs etmişlerdir. Muhtemelen seçimde hayal ettikleri gibi bir sonuç elde edemeyeceklerinin de farkına varmışlardır. Bu bizim için bir seçim startıydı. Emin olun başaracağımızın en büyük göstergesidir.

‘ÜLKENİN BATISINDA ADAYLARIMIZI KENT UZLAŞISIYLA BELİRLEMEK İSTİYORUZ’

Siyasi konjonktür değişir ve bugün ön seçim yapmadığınız bölgelerden de aday çıkarma ihtimali doğarsa nasıl bir yöntem belirleyeceksiniz?

Ülkenin batısı için şunu söyleyeyim; birinci ve ikinci olduğumuz yerlerde, koşulların oluştuğu her yerde ön seçim yapmak istediğimizi beyan ettik. Yaklaşık 200 merkezde birinci veya ikinci parti konumundayız ve 90 tanesinde bugün ön seçim yapıyoruz. Önümüzdeki haftalarda beldelerde de koşulların oluştuğu yerlerde de ön seçim yapmaya çalışacağız. Ülkenin batısında adaylarımızı kent uzlaşısıyla belirlemek istiyoruz. Yani demokrasi güçleriyle, sol-sosyalist güçlerle, ilerici güçlerle bir araya gelip ortak aday çıkartmak istiyoruz. Bu kapsamda, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Kocaeli, Muğla ve Aydın’da da bu doğrultuda çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan birisi, İstanbul’da çok sayıda STK ve demokratik kitle örgütleriyle gerçekleştirdiğimiz toplantılar olacak.
Birlikte karar vereceğiz. Adayın hangi siyasi parti kimliğiyle gireceğine, adayın kim olacağına dostlarımız ve demokratik güçleriyle birlikte karar vereceğiz. İddiamızın olduğu 27 ilçede adaylarımızı açıkladık. Önceki günde 7 ilde belediye eş başkan adaylarımızın hemen hemen belirlendiğini, buralarda da aday çıkaracağımızı söyledik. Çalışmalarımız tamamlandıkça seçime gireceğimiz yerleri ve adaylarımızı açıklamaya devam edeceğiz.

‘HATAY’A ÖZEL BİR ÖNEM VERİYORUZ’

Son süreçte en çok tartışılan seçim bölgelerden birisi de hiç kuşkusuz Hatay oldu. Hatay’la ilgili bir çalışmanız var mı? Aday çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Hatay’da da bir kent uzlaşısı kapsamında bir çalışma yürütmek istiyoruz. Defne’de ve Samandağ’da ve diğer birkaç ilçede de demokrasi güçleri aday belirlemeye çalışıyorlar. Arkadaşlarımız önemli bir mesafe de kaydettiler. Hatay için elbette benzer bir çalışma yürüteceğiz. Hatay depremin merkez üslerinden birisi olmanın yanında, en çok zarar gören kentlerin başında geliyor. Biz de özel bir önem veriyoruz. Orası için de çalışmalarımız sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir