ECB çalışanları başkan Lagarde’dan memnun değil

Avrupa Merkez Bankası (ECB) çalışanları arasında yapılan ve son yıllarda kurum içi muhalefetin arttığını gösteren bir ankete katılanların göre Christine Lagarde, bankanın başkanı olarak kötü ya da çok kötü bir performans sergiliyor.

Financial Times tarafından görülen ankette Lagarde’ın liderliğinden duyulan mutsuzluğun arttığı görüldü. Euro Bölgesi para politikasından sorumlu olan Lagarde, sekiz yıllık görev süresinin yarısını henüz tamamlamıştı.

PERFORMANSI BEĞENİLMİYOR

Ankete katılan 1159 kişinin yarısından biraz fazlası Lagarde’ın performansının ‘zayıf’ ya da ‘çok zayıf’ olduğunu söyledi.

ECB’nin 5 bin 89 çalışanının çoğunu temsil eden Ipso Sendikası’nın anketine göre Lagarde döneminde ECB, ana işiyle ilgili olmayan konulara gözle görülür şekilde daha fazla odaklandı.

Lagarde’ı siyasete “çok sık” girdiği için eleştiren sendika, bu ay Donald Trump’ın ABD başkanı olarak yeniden seçilme ihtimalinin Avrupa için “açıkça bir tehdit” olduğunu söyledi.

EKONOMİK GÖRÜŞLERİ ELEŞTİRİ KONUSU

Sendika, eğitimli bir ekonomist olmayan ilk ECB başkanı olan Lagarde’ın “para politikası konularında önceki iki başkanla aynı teknokratik duruşa” sahip olmadığını da ekledi.

Bazı ECB yetkilileri ise Lagarde’ın iletişimi basitleştirme çabalarının personeli üzdüğüne inanıyor. Lagarde geçen hafta Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda ekonomistleri “kendi doğrularına körü körüne bağlı olmakla” suçlamıştı. Ayrıca bazı hayal kırıklıklarının son yıllarda bütçenin ve işe alımların dondurulmasından kaynaklandığını düşünülüyor.

ÇALIŞANLAR ÜCRETLERDEN MEMNUN DEĞİL

Öte yandan, Ipso tarafından yapılan ankete katılanların neredeyse yüzde 60’ı Lagarde ve yönetim kuruluna çok az güvendiklerini ya da hiç güvenmediklerini söyledi. Bu oran bir yıl önce yüzde 40’ın biraz üzerindeydi.

Tepkinin önemli bir kısmı, ECB’nin geçen yıl personele enflasyonun çok altında, yüzde 4 bir maaş zammı vermesinden kaynaklanıyor.

Ankete katılanların yarısından biraz fazlası Lagarde’ın ‘ücretlerin ılımlılaştırılması’ çağrısını desteklemediklerini ve “enflasyonun beklendiği gibi rayına oturmayabileceğinden endişe duyduklarını” söyledi.

Lagarde ayrıca merkez bankasında cinsiyet çeşitliliğini artırma çabasını da vurgulamıştı. Ancak ankete katılan personelin yarısından fazlası, Lagarde’ın cinsiyet hedeflerine yaklaşımını desteklemediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir