Yargı paketinde tartışmalı madde: “Örgüt üyesi olmadan suç işleme” geri geliyor

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, hükûmetin yeni yargı paketi üzerinde çalıştığını, Anayasa Mahkemesi’nin geçen yıl iptal ettiği, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” maddesinin ayrıntılandırılarak başka bir maddeye taşınacağını aktardı.

Paketin bir hafta içinde Meclis Başkanlığı’na verileceğini belirten Babacan’ın yazısı şöyle: 

“Bir süreden beri haberleştirilen taslakla ilgili en önemli konu, infaz maddelerinin yer almayacak olması. AKP kurmayları, taslaktaki ceza infaz maddelerinin çıkartıldığını belirterek, “Ne zaman infaz ile ilgili düzenleme yapılsa af gündeme geliyor. Böyle bir tartışma istemiyoruz” dediler.

Teklifte yer alacak olan maddelerden biri, Türk Ceza Kanunu’na konulduğundan beri tepki konusu olan önemli bir düzenleme olacak. Anayasa Mahkemesi, 26 Ekim 2023 tarihinde verdiği kararla, Türk Ceza Kanunu’nun, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçunu düzenleyen 220/6 hükmünü iptal etmişti. Örgüt üyeliği olmayanlara örgüt üyesinden bile fazla ceza verilmesi sonucunu doğuran bu ‘muallak’ fıkranın yeniden kaleme alındığı ve AYM’nin itirazları doğrultusunda açıklık getirildiği ifade edildi.

Verilen bilgiye göre, AYM’nin gerekçeli kararına paralel olarak 6. fıkrada yer alan bu suç, ayrı bir madde olarak düzenlenecek. Suçun çerçevesi net şekilde çizilecek ve buna ilişkin net tanımlar yapılacak. Ne tür durumların bu kapsama gireceğinin detaylı şekilde maddede yer alacağı belirtiliyor. Mevcut maddedeki ceza oranlarının korunacağı, yeni maddenin yeni tartışmalara neden olabileceği iddia ediliyor.

Fenomenler ve suç örgütü liderleri de var 

Teklifte fenomenler ile organize suç örgütlerini yakından ilgilendiren bir düzenleme de yer alacak. Terör suçlarında örgütlerin mal varlıkları ile ilgili süreçlerin yönetimini TMSF yapıyor. FETÖ davasında olduğu gibi şirketlere kayyım atama, bunları satışları gibi süreçleri TMSF yürütüyor.

TMSF’nin güzellik salonu ve eğlence merkezi işletmek zorunda kalmaması için terör örgütlerinin mal varlıklarının hızlı satışındaki hükümlerin, organize suç örgütlerinin mal varlıkları için de uygulanması amaçlanıyor.

Yazının tamamını okumak için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir